Guzmania. Rozmnażanie i pielęgnacja tego doniczkowego kwiatu. - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Guzmania. Rozmnażanie i pielęgnacja tego doniczkowego kwiatu.

Floryści współpracujący z siecią Euroflorist jednym zgodnym chórem powtarzają, że guzmania to jeden z najpopularniejszych egzotycznych kwiatów sprzedawanych w polskich kwiaciarniach. Występuje na terenach położonych od Peru do wysp Morza Karaibskiego. Znane są też gatunki guzmanii pochodzące z Indii.

Kwiaty doniczkowe guzmanii – charakterystyka

Największą ozdobą guzmanii są niewątpliwie czerwone liście przykwiatowe, które tworzą rozetę w kształcie lejka. Wyrastają one z innej rozety, która została utworzona przez zielone liście właściwe. Jedną z charakterystycznych cech nie tylko guzmanii, ale i wszystkich roślin z rodziny Bromeliaceae guzmania jest to, że zakwita oraz wytwarza piękne ozdobne liście przykwiatowe tylko raz. Po przekwitnięciu następuje powolny proces zamierania.

Kwiaty guzmanii i ich uprawa

Najlepszym miejscem uprawy dla guzmanii będzie jasne stanowisko. Unikajmy jednak stanowisk bezpośrednio wystawionych na promienie słoneczne – lepiej sprawdzą się te półcieniste. Optymalną temperaturą w miesiącach letnich będzie 20 stopni, zimą zaś około 16-18 stopni Celsjusza. Przy upalnej pogodzie kwiaty guzmanii wymagają systematycznego zraszania.

Guzmania – jak ją pielęgnować?

Najbardziej podstawową kwestią dotyczącą pielęgnacji  jest podlewanie. Latem podlewajmy guzmanię dość często tj. 2-3 razy w tygodniu. Zimą wystarczy, że ograniczyć je do jednego razu w tygodniu. Specjaliści kwiaciarni Euroflorist zalecają także aby od czasu do czasu wlewać wodę po liściach do środka rozety. Aby zapewnić roślinie prawidłowy wzrost zalecane jest także nawożenie – co 3 - 4 tygodnie. Idealne będą nawozy o niezbyt wysokim stężeniu.



Guzmania  - rozmnażanie i przesadzanie

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, guzmanie po przekwitnięciu ulegają procesowi stopniowego zamierania, więc ich przesadzanie nie ma większego sensu. Możemy natomiast wykorzystać odrosty powstające u nasady rośliny matecznej. Jak to zrobić? Gdy są już dość duże i utworzyły własne korzenie (najczęściej następuje to wiosną) odcinamy je i sadzimy do doniczek.

Kwiaty doniczkowe guzmania – prezent idealny na każdą okazję


Czytając niniejszy artykuł, chyba niemal każdy przyzna, że guzmania to roślina raczej łatwa w uprawie. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, kwiat powinien rozwijać się prawidłowo. Jeżeli chcielibyście podarować go bliskim lub sprawić sobie kwiatową przyjemność, kwiat guzmanii znajdziecie w kwiaciarni internetowej Euroflorist w bardzo atrakcyjnej cenie.



Autor: Anna Burzyńska

Najnowsze komentarze

  • 188.146.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Kiedy przesadzać guzmanie wiosną czy jesienią
  • 83.11.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Czy jak się przesadzi guzmanie też będzie miała kwiaty
  • 195.43.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    dziekuje za porade